Latest results around Monash

CRICKET:

SOUTHERN CRICKET LEAGUE: 

Menzies Shield: St Pauls Glen Waverley 7-180 dec (J Attwood 88, G Bennett 30, A Rind 4-26) d Salesian Old Boys 173 and 6-175 (G Skandakumar 69, E Maillard 34, B Ganji 34), Cavaliers 5-427 d Mt Waverley Catholics 211 (L Hawkins 61, A Jeffries 30, O Morros 30, L Abeysekera 3-18), Chadstone Harlequin 7-316 (M Goodier 110, L Kennedy 48, S Ellis 30, A Maxworthy 4-72) d Notting Hill Brandon Park 313, Mt Waverley Uniting 222 d St James Malvern Valley 129 (A Frederick 5-17), Toorak-Prahran 248 and 0-5 d Glen Waverley 111 and 141 (T Silvester 33, H Trotter 3-48).

Mackay Shield: CUCC Kings 4-224 (C De Silva 93, N Ds 60, N Perero 35no) d St Johns Elsternwick 210, Glen Waverley Cougars 316 d Monash 241 (G Taunt 89, D Hurley 40, K Benjamin 38, S MacGregor 4-66, D Jensen 3-39), Glen Waverley 247 d Oakleigh District Footballers 140 Toorak-Prahran 9-154 dec (J Williams 46no, M Driveer 3-42, J Malik 3-45) d Notting Hill Brandon Park 106 and 7-170 (M Sumar 54no, J Reeves 6-63), East Oakleigh 232 d St James Malvern Valley 41 (J Baker 6-17, J Ramsdale 4-21) and 5-64 (A Hamiltin 34no, S Weerasinghe 3-8).

3rd grade: Cavaliers 7-320 d Mt Waverley Catholics 220 (Ioannou 70, Meates 48no, Mullucks 37, S Kanahara 4-59, T Akalanka 3-49), Emerald Hill 1-156 dec and 2-88 (R Miller 47no) d Old Mentonians 86 and 146 (J Sandler 61, A Rimmer 5-49), St Andrew Gardiner 9-249 d Mt Waverley Uniting 126 (G Gulati 5-40) and 107 (S Arora 5-28), Chadstone Harlequin 4-427 d Glen Waverley 132 and 4-38.

4th grade: Glen Waverley Cougars 9-246 dec (A Woodward 62, N Haider 52, P Brazier 49) d Monash 107 and 94 (C Semmel 4-44, R Walsh 3-32), St Pauls Glen Waverley 8-299 d Salesian Old Boys 111, Glen Waverley 2-229 (D Siakoulis 135no, I Mallet 38no, M Ohimus 30) d Toorak-Prahran 226, Clayton District 240 d CUCC Kings 232 (M Mahajan 81, R Kaheel 48).

5th grade: Emerald Hill 167 and 2-148 dec (Ahuja 99, A Hill 44) d Notting Hill Brandon Park 143 (A Ahuja 3-15, J Sliba 3-41, J Lynskey 3-43) and 81 (J Lynskey 4-22), St Andrews Gardiner 7-221 (P de Silva 47, S Jayamaha 32, K Billing 3-30) d St James Malvern Valley 174, CUCC Kings 8-265 d Glen Waverley Cougars 9-256, Glen Waverley 60 (B Rogers 3-8, J Smith 4-8, W McFarlane 3-10) v Toorak-Prahran 4-121 (O Rogers 33, D Williams 33, R Ebsworth 32).

6th grade: Mt Waverley Uniting 5-134 dec and 2-60 (H Brink 32) d St Andrews Gardiner 76 and 115 (J Stephens 40, B Bayliss 4-51, E Osmani 3-20), East Oakleigh v Chelsea 8-379 (S Gill 168, T Poole 89), Glen Waverley Cougars 7-325 d Glen Waverley 218 (C Pearson 68, J Combridge 4-31, K Lewschthenko 3-61), Oakleigh District Footballers 2-251 d Emmanuel South Oakleigh 164.

One-day grades: Brown Shield: East Malvern-Tooronga 2-101 (S Campbell 43no, A Furze 32) d St Johns Elsternwick 99 (B Logan 3-8), Mentone 267 (P Milne 4-28) d Middle Park 104, Old Mentonians 156 (T Strange 48, L Hull 34, A Mule 4-25) d Emmanuel South Oakleigh 85.

Fischer Shield: Monash 4-202 (A Hossain 51no, R Sliwinski 44, B Attanayake 42) d Emerald Hill 201 (D Rowe 55no, T Bowman 44, A Benjamin 4-24), Cavaliers 4-145 (U Gooawardena 50no, K Vamadevan 31no) d Monash Uni Gryphons 8-140 (O Fitzpatrick 33, W de Silva 31, Weereekkody 3-36), Salesian Old Boys 7-151 (D Duarte 53no, K Krishnan 49, J Beddard 4-28) d St Pauls Glen Waverley 7-131 (R Johnson 37, K Krishnan 3-28, D Duarte 3-32).

Taylor Shield: Monash 145 (B Hislop 39, K Davis 33, M Fyfield 5-42) d Mt Waverley Uniting 120 (D Snooks 34, B Hislop 5-9, A Gava 3-18), Monash Uni Gryphons 121 d East Oakleigh 101.

U17 Friday: Glen Waverley Cougars 177 d Oakleigh Gold 6-166 (White 61, Fabris 38), Malvern 9-299 (J Fernside 72, J Regan 58, S Dagys 49) d Mt Waverley Uniting 158 (Harder 4-25, T Nelson 3-17).

U15 Friday Cleary: Mt Waverley Gold 159 d Toorak-Prahran Colts 150 (J Loveridge 39), East Malvern-Tooronga Red 7-164 (Sutherland 48, Sarfent 42, Lowe 31) d Malvern Red 74 (M de Zylva 3-8), Oakleigh Purple 5-216 (A Wood 50no, N Sidan 50no, C Young 32, D Brambleby 31, S Combridge 3-32) d Glen Waverley Cougars 6-175, Murrumbeena Maroon 5-200 d Toorak-Prahran Red 150 (E Faulkner 50no, P Paranagama 4-16).

U15 Friday Pugliese: Oakleigh District Footballers 6-219 d Malvern Blue 185, Murrumbeena Gold 6-226 (J Curtis 54no, V Satija 41, T Embrose 34) d St Pauls Glen Waverley 9-198 )T Duman 50no, L Vazquez 35, H Everett 31, J Curtis 315), Toorak-Prahran Blue d Malvern-Toorak (forfeit), East Malvern-Tooronga Blue 9-188 d Mulgrave Wheelers Hill 158 (N Thurgood 32, L Powell 3-20).

U13 Friday Bienvenu: Toorak-Prahran Colts 4-352 d Emmanuel South Oakleigh 106, Murrumbeena Gold 9-215 (D Venturoni 40no) d Malvern Red 100 (F Morrisby 30), Mt Waverley Blue 6-239 (B Fonseca 37no, C Sharma 36, D Hendawitharana 33) d Toorak-Prahran Red 156, Oakleigh Gold 8-209 (L Sherlock 37no, J Raffa 36no, R Braganza 36no) d Glen Waverley Cougars 8-165 (Wellmilage 36no, M Driscoll 3-17).

U13 Friday King: East Malvern-Tooronga 8-189 v Toorak-Prahran Green, Malvern Blue 160 d Oakleigh Purple 95, Mt Waverley Gold 9-344 (A Robbins 66, K Viccars 49no, N Priddle 37no, J Strongman 35no, S Hemingway 3-49) d Toorak-Prahran Blue 96, Malvern White 7-195 d Murrumbeena Maroon 7-163.

U13 Friday Ciavarella: Mt Waverley White 4-292 (S Oxley 35no, J Boyce 34no, L McGain 33no) d Carnegie 74, Toorak-Prahran Purple 1-23 v Toorak-Prahran Gold 134, Mt Waverley Mayfield 4-310 (R Collier-Dawkins 43no, C Roberts 40no, B Wales 31no) d Clayton District 173, Oakleigh District Footballers 7-229 (N Stathopoulos 38no, Kimmel 35no, A Blaher 3-8) d Malvern Gold 117.

U13 Saturday: Mulgrave Red 5-217 d Toorak-Prahran Blue 170, Emmanuel South Oakleigh 179 (W Osmani 64, A Dushyanthan 3-23) d Mulgrave Blue 7-138 (H Dimopoulos 35no, L Welmillage 30no), Toorak-Prahran Colts 9-190 d Malvern 114, St Pauls Glen Waverley v Monash 9-126, Mt Waverley 160 (A Robbins 37, L Collins 33) d Toorak-Prahran Red 130 (J Bailey 32, B Gietzmann 3-6, C Sturgeon 3-14).

U11 Friday: Toorak-Prahran 7-98 d Mt Waverley White 68, Malvern White 6-118 d St Pauls Glen Waverley 4-56, Malvern Blue 8-119 d Malvern Blue 4-92, Mulgrave 3-149 (R Koirala 33no) d Malvern Red 8-136 (N Parker 4-12, J Traplin 3-7.

U11 Saturday Davis: Murrumbeena Gold 9-119 (H Schidler 25no) d Toorak-Prahran Purple 4-91, Emmanuel South Oakleigh 7-135 (J Ashwin 27no, P Dhir 25no) d Malvern Blue 6-131, Toorak-Prahran Green 7-98 d Malvern White 4-94, Mt Waverley Gold 5-94 d Oakleigh Gold 8-89.

U11 Saturday Hogan: Murrumbeena White 9-89 d Oakleigh Purple 6-82, Glen Waverley 3-142 (J Burns 25no) d Mt Waverley Mayfield 3-123, Toorak-Prahran Red 77 d Malvern Red 9-65, Toorak-Prahran Gold 5-127 d Clayton District 7-88.

comments powered by Disqus

Featured News

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop